Czy lokata stanowi wyjście w stronę inwestycji? - ForexArmy.pl

Czy lokata stanowi wyjście w stronę inwestycji?

Wartościowa inwestycja praktycznie zawsze kojarzy się z zakresem podejmowania ryzyka. Czy zatem lokata bankowa to instrument przydatny w oszczędzaniu, a może pierwszy produkt inwestycyjny dostępny dla zwykłego człowieka? Problem tego typu jest skomplikowany, a banki jednak niechętnie rozwijają prezentowany instrument.

Dlaczego lokata nie jest wyjściem w stronę profesjonalnych inwestycji?

Powód jest banalnie prosty. Wraz ze wzrostem okresu oszczędzania nie rośnie zysk, ani nie wzrasta niepewność. Lokata bankowa ma praktycznie zawsze zbliżone właściwości, niezależnie od horyzontu czasowego. Nie bazuje też na prawach popytu i podaży, a jedynie na stopach procentowych prezentowanych przez bank centralny. Z tego powodu nie można nazwać żadnej lokaty bankowej inwestycją, a jedynie profesjonalną formą oszczędzania. Fakt, że to i tak całkiem wiele. Realny zysk po odjęciu inflacji oraz opodatkowania nie jest duży, ale ze wszystkich miar pewny. Ludzie zainteresowani rozwojem na rynku kapitałowym powinni posiadać lokaty bankowe jako zabezpieczenie na wypadek utraty płynności lub zaobserwowania poważnej okazji na giełdzie papierów wartościowych.

Na zakończenie

Lokata bankowa uważana przez wielu za jedyny normalny produkt inwestycyjny faktycznie jest jedynie prostym wynikiem strategii instytucji finansowych, które pragną mieć koniecznie jak najwięcej pieniędzy do udzielenia na ich podstawie kredytów.

Powiązane: