Inwestowanie zależy w dużym stopniu od psychologii - ForexArmy.pl

Inwestowanie zależy w dużym stopniu od psychologii

O inwestowaniu praktycznie zawsze dobrze się czyta, jednak kiedy przychodzi co do czego trzeba podejmować skomplikowane decyzje realnym kapitałem, a to już nie zawsze przyjemna sprawa. Wymaga ogromnego zrównoważenia emocjonalnego. Psychologia jest tematem rzadko poruszanym w świecie inwestowania, a szkoda, ponieważ odpowiada za większość sukcesu ekonomicznego.

Co działa najbardziej na inwestora indywidualnego?

Głównymi emocjami sterującymi wszystkimi transakcjami są chciwość oraz strach. Każdy po pewnym czasie zauważy, że chciwość jednak dominuje, a paniczne kryzysy szybko się pojawiają i podobnie szybko znikają. Reguły psychologiczne sprowadzają się właściwie do obserwacji zachowań tłumu i w krytycznych momentach zmiany cyklu koniunkturalnego granie przeciwko ogółowi. Łatwo powiedzieć coś takiego, ale o wiele trudniej zrobić, ponieważ poczucie przynależności do trendu jest często bardzo silne, szczególnie jeżeli spędzasz na giełdzie lub innym rynku naprawdę dużo czasu.

Na zakończenie

Ocenia się, że kobiety nadają się bardziej na zrównoważonych inwestorów, chociaż rzadko osiągają spektakularne sukcesy. Nigdy też nie słychać, aby panie przesadnie traciły. Po prostu stale utrzymują dobry poziom. Mężczyźni natomiast mają duszę hazardzistów i albo wygrywają, albo przegrywają. Rzadko istnieje opcja pośrednia. Psychologiczny aspekt zawierania transakcji istnieje, trzeba się z nim koniecznie liczyć, aby odnieść oczekiwany rezultat.

Powiązane: